Nie ste si istí, aká liečba môže zmierniť vaše príznaky alebo ktoré zariadenie je pre vás vhodné? Radi vám poradíme. KLIKNITE TU a nájdite si to správne zariadenie pre vás!
Pre radu KLIKNITE TU!

Vaginizmus

A vaginizmus a hüvely izomzatának fájdalmas görcse. A megfelelő előkészületek (előjáték és óvatos behatolás) ellenére is lehetetlenné, de mindenképpen élvezhetetlenné teheti a szexuális együttlétet. Komoly problémát jelenthet. A szexuális élet "tönkretételén" túl akár a tamponfelhelyezést vagy a nőgyógyászati vizsgálatokat is megakadályozhatja. A hátterében gyakrabban pszichológiai tényezők állnak, csak ritkábban szervi okok. Előfordul például nőgyógyászati műtét után is, mintegy következményként.

Mi a vaginizmus?

A vaginizmus (fájdalmas szex) a hüvely alsó harmadának és a hüvely körüli izmok akaratlan, görcsös összehúzódását jelenti, aminek eredményeképp a hüvelybemenet beszűkül, így a közösülés ismételten vagy akár tartósan lehetetlenné válik. Több fajtája is létezik:

  • a szituatív vaginizmus egy bizonyos helyzethez, alkalomhoz kötődik,
  • a permanens vaginizmus huzamosabb ideig tart és a szituációtól független,
  • az elsődleges vaginizmus izoláltan lép fel, azaz nem társul testi panasszal,
  • a másodlagos vaginizmus pedig egy betegséghez kapcsolódóan alakul ki.

A vaginizmusnak különböző súlyosságú esetei vannak: enyhébb formában alig lehet észrevenni, elképzelhető, hogy csak bizonyos partnernél jelentkeznek a tünetek szex közben; de nehézkessé vagy akár lehetetlenné is teheti a behatolást, sőt a legsúlyosabb esetben a tamponhasználatnak és a nőgyógyászati vizsgálatoknak is gátat szab.

Mik lehetnek a hüvely fájdalom okai?

A vaginizmus hátterében a legtöbb esetben pszichológiai tényezők húzódnak meg. Ilyenek lehetnek a következők:

  • a szüzesség elvesztésétől való félelem,
  • a megfelelő szexuális nevelés hiánya (a nemi életet erkölcstelennek tartó nevelés vagy a felvilágosítás hiánya),
  • a szexualitással kapcsolatos téves hiedelmek, szorongás (az a képzet, hogy a szexuális aktus durva és fájdalmas),
  • a nem kívánt terhességtől való félelem,
  • a partnerkapcsolati, házassági problémák (a partner rejtett elutasítása),
  • korábban elszenvedett szexuális trauma, pszichotrauma (melyet a leggyakrabban az apa vagy az idősebb testvér okoz),
  • az elfojtott homoszexualitás.

Mindazonáltal szervi okok is magyarázatot adhatnak a vaginizmus kialakulására, azonban az esetek többségében ezek az okok is összefüggésben állnak valamilyen mentális tényezővel. Szervi ok lehet például

  • a hüvely veleszületett fejlődési rendellenessége,
  • kismedencei gyulladás,
  • méhnyakgyulladás,
  • hüvelygyulladás,
  • kismedencei tumor,
  • kismedencei-hüvelyi műtét során megsérülő idegszál.

Hogyan lehet kezelni a vaginizmust?

Fontos megjegyezni, hogy a vaginizmus többnyire nem a betegségek, hanem a szexuális diszfunkciók közé sorolandó, azaz "hibás működés", ami többnyire kiküszöbölhető.

Hatékony kezeléséhez érdemes mindkét lehetséges "csapásirányba" elindulni.

A pszichés "komponens" megszüntetés érdekében fordulj szakemberhez (pszichológus, szexuálterapeuta). Ő segít azoknak a lelki okoknak feltárásában, amelyek a problémához vezettek. Azt, hogy magadban vagy a pároddal közösen kell kezelésen résztvenned, ő tudja eldönteni.

A szervi okok megszüntetése (gyulladáscsökkentés, tumor eltávolítás) a másik útvonal.

Emellett nagy fontosságú a túlzottan aktív hüvelyizomzat "lazítása". Meg kell "tanítani" arra, hogy relaxáljon. Bizonyos intimtorna gyakorlatok ismétlése segítheti a hüvelyfal ellazítását.

Izomstimulátor a hüvelyfájdalom csökkentésére

Az intimtornánál hatékonyabb és gyorsabb eredményt adhat a funkcionális izomstimuláció.

Az elektromos terápia egyszerűen végezhető. A hüvelybe helyezhető vékony szondán keresztül leadott finom impulzusok "újratanítják" a hüvelyi izmokat. Bár a szondával hatékonyabb a kezelés, de nem mindenkinek "jön be" a hüvelybe dugott eszköz. Nekik megfelelő lehet a gátra helyezett öntapadó elektróda. 

Az izomstimuláció segít átvenni az izmok feletti „kontrollt”, melynek hatására képessé válsz a hüvelyizmok ellazítására. Általában már néhány kezelés után tapasztalhatók kedvező jelek, de érdemi eredményhez kitartó, minimum 8-10 hét szükséges.